CV

Skoler, 1984-92:

Idun Lovéns Kunstskole
Konstfacks Afd. For Maleri
Kunstakademiet i  København og Göteborg

Gruppeudstillinger i udvalg:

Ærø Kunsthal, Ærøskøbing, 2021 Annaborg, Hillerød, 2020
Arnolfini Galleri, Artistbooks bienale, Bristol,2019
K2 Contemporary Art Center, Izmir, Turkey 2016
Bredgade Kunsthandel  2016
Dimension, Rundetårn 2016       
Imago Mundi, Fondazione Giorgio Cini 1, Isola di San Giorgio, Venedig, 2015
Nordatlantens Brygge i Kbh.  2014.
Nordens hus i Reykjavik 2014
Kunsthøgskolen i Bergen. 2014
Silkeborg Bad 2013
Katuaq, Nuuk 2013 
Skovhuset 2012.
Galleri North, jan 2012
Aktion/Auktion, Høkerboderne 8, Vesterbro. Et kunstprojekt arrangeret af bla Nikolai Wallner og Andersens Comtemporary, med værker af 130 af de største samtidskunstnere. 2010. 
Madona Kunstmuseum i Letland, 2010
Galleri Brantebjerg, 2010.
Galleri Rebecca Kormind 2006, 2007
Galleri 5, Middelfart 2009 og 2005 i udvalg
Frederikshavns Kunstmuseum 2008
Jægerspris Slot 2008
”Kunstmaand”, Holland 2007
Birkerøds gl Præstegård 2007
”The arts Club”, London, 2007
Vandringsudstilling, Sammenslutningen af danske kunstforeninger 2006-08
Galleri Rebecca Kormind 2007
Pakhuset i Nykøbing Sjælland 2006
Madona Kunstmuseum, Letland 2006
“Nordic Art”, Helsinki 2000
Efterårsudstillingen på Charlottenborg 1999
Kunstnernes Påskeudstilling i Århus 1996
Efterårsudstillingen på den Fri 1995
Forårsudstillingen på Liljevalchs 1991 og 1990

Separatudstillinger i udvalg:

Galleri Arte, Frøstrup 2021
Gallery Lindon, kurator Jessica Draper from Marlborough Gallery, London 2020.
Galleri Moment, Ängelholm, 2019
Yiart, Taipei, Taiwan 2018
Pakhuset, Nykøbing Sjælland, Denmark 2017, 
Väsby Konsthall 2017
Lyngby Kunstforening 2017
Den svenske Villa 2016
Den Gule Villa Kbh.  2016
Ilulissat Kunstmuseum, Grønland,  2016

Galleri North, 2015. 
Toldkammeret 2015
North, Kbh. 2014
Klippans Konsthall 2010
Thorasminde 2010
Hoffmanns Kunsthandel 2009
Fyrgården, Hundested 2008 
Bohus-galleriet, Sverige 2007
Kunstsalen i Oksbøl 2006
Galleri Dunér, Göteborg 2006
Galleri Marius 1997 og 1996

Stipendier i udvalg:

Kunstrådet, Nordisk Råd, Kulturministeriet, Georg Harms, Rejse-legat fra Konstfack

Repræsenteret:

Ängelholm kommune, Konstrådet, Toldhuset i Svinösund, Konstenheten i Västgöta Län, Östra sygehus Göteborg, Vejle Sygehus, Rosen-muséet, Edlunds. Gladsaxe Kommune og Varde Kommune.

Medlem af:

BKF, CNG